UNIVERZITET U SARAJEVU 


Početna
Aktuelno
O Univerzitetu
Fakulteti/Akademije
Propisi
Izvještaji
Nastava i studenti
Nauka i umjetnost
Upravljanje kvalitetom
Međunarodna saradnja
Izdavačka djelatnost
Upute o plagijarizmu
Kontakt
Pretraga
Linkovi
Priznavanje IVK
Javne nabavke
Konkursi / Obavještenja
UNSA Press
















Učenje slovenačkog jezika



















STUDENTSKI
INFORMACIONI
SISTEM

 


 




Predstavljeni Tempus projekti u kojima učestvuje Univerzitet u Sarajevu

 

 

Predstavljeni Tempus projekti u kojima učestvuje Univerzitet u Sarajevu



Na konferenciji za medije održanoj 24. decembra 2013. godine u Rektoratu Univerziteta u Sarajevu predstavljeni su Tempus projekti u kojima učestvuje Univerzitet u Sarajevu. Ciljeve i dosadašnja postignuća u okviru Tempus projekata predstavili su prof. dr. Faruk Mekić, prorektor za naučnoistraživački/umjetničkoistraživački rad Univerziteta u Sarajevu, i prof. dr. Jasmina Talam, prof. dr. Samim Konjicija i prof. dr. Aleksandra Nikolić, koordinatori tri Tempus projekta. Konferenciji za medije prisustvovali su i prof. dr. Faiza Muštović, prof. dr. Mirha Đikić i prof. dr. Suad Arnautović, također koordinatori Tempus projekata u kojima učestvuje Univerzitet u Sarajevu.

„Tempus, jedan od najstarijih programa Evropske unije, ima dva opća cilja, a to su unapređenje kvaliteta visokog obrazovanja i povezivanje sa potrebama tržišta rada, te izgradnja kapaciteta institucija visokog obrazovanja s naglaskom na kapacitete za međunarodnu saradnju i stalni proces modernizacije”, naveo je prorektor prof. dr. Faruk Mekić, te istakao da u regionu zapadnog Balkana Tempus program ima doprinos u pripremi potencijalnih zemalja članica EU za učestvovanje u programu cjeloživotnog učenja (Lifelong Learning Programme).

Istakavši vrijednost učešća u Tempus projektima za razvoj naučnoistraživačkog/umjetničkoistraživačkog rada, prorektor Mekić je naveo da je u periodu od 1996. godine do danas Univerzitet u Sarajevu učestvovao u realizaciji 108 Tempus projekata, od čega četiri puta kao ugovarač projekta, a šesnaest puta kao akademski koordinator.

Prof. dr. Jasmina Talam, koordinatorica Tempus projekta „Uvođenje interdisciplinarnosti u muzičke studije u zemljama Zapadnog Balkana u skladu sa evropskom perspektivom“ (Introducing interdisciplinarity in music studies in the Western Balkans in line with European perspective – InMusWB), govoreći o projektu, navela je da su njegovi ciljevi: otvaranje novog master studija – metodika klavira, modernizacija drugog ciklusa studija na Odsjeku za muzikologiju i etnomuzikologiju, smjer etnomuzikologija, i na Odsjeku za duvačke instrumente i harmoniku, smjer harmonika; uvođenje novih modula – cjeloživotno učenje i menadžment u muzici za sve studente drugog ciklusa studija; kursevi cjeloživotnog učenja za profesore srednjih muzičkih škola FBiH; obuka nastavnika i administrativnog osoblja u zemljama EU; gostujuća predavanja profesora; digitalizacija snimaka iz legata akademika Cvjetka Rihtmana u Phonogrammearchiv Vienna.
Istakavši da se projektne aktivnosti odvijaju predviđenom dinamikom, prof. dr. Jasmina Talam je navela da je otvoren novi master studij – metodika klavira, uvedeni su novi moduli – cjeloživotno učenje i menadžment u muzici za sve studente drugog ciklusa studija, u svakom semestru se održavaju kursevi cjeloživotnog učenja za profesore srednjih muzičkih škola FBiH i djelimično je obavljena obuka nastavnika i administrativnog osoblja u zemljama EU.
„Prema planu se održavaju gostujuća predavanja profesora Univerziteta u Sarajevu na partnerskim univerzitetima i gostujuća predavanja profesora Univerziteta u Ljubljani i Phonogrammearchiv Vienna na Univerzitetu u Sarajevu. U dosadašnjem periodu, digitalizirano je više od 50 magnetofonskih traka iz legata akademika Cvjetka Rihtmana u Phonogrammearchiv Vienna. Kupljeni su muzički instrumenti (polukoncertni klavir, električni klaviri i harmonika) i tehnička oprema, a djelimično je nabavljena recentna literatura i notna izdanja (CD i DVD). Objavljena je knjiga odnosno udžbenik iz predmeta Solfeggio, notno izdanje: Antologija klavirske muzike u Bosni i Hercegovini 1 i CD tradicionalne bh. muzike Zvučni krajolici Bosne i Hercegovine, propagandni materijal i informativni paket za prvi ciklus studija na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu”, istakla je prof. dr. Jasmina Talam i navela da su u pripremi ostale knjige i informativni paketi za drugi ciklus studija na Muzičkoj akademiji u Sarajevu.

Prof. dr. Aleksandra Nikolić, koordinatorica Tempus projekta „Reforma nastavnog plana i programa nauka o baštini u Bosni i Hercegovini“ (Curricular Reform of Heritage Sciences in Bosnia and Herzegovina – BIHERIT), potcrtala je važnost ovih projekata, upoređujući stanje kapaciteta bh. univerziteta poslije rata i danas, te navela da je Tempus program imao najznačajniju ulogu u jačanju Sarajevskog univerziteta. U toku predstavljanja projekta, čije je trajanje dvije godine, prof. dr. Aleksandra Nikolić je navela da su njegovi ciljevi: reforma nastavnog plana i programa na Odsjeku za arheologiju (master studij) na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu; razvoj i predstavljanje studija „Naslijeđe“ (historija umjetnosti, studije očuvanje, studije muzeja) na nekoliko univerziteta u BiH na odsjecima za historiju; stvaranje uvjeta za održivi nastavak odvijanja reforme studijskog programa (infrastruktura, ljudski resursi, umrežavanje) i promocija kulturnog naslijeđa za zajedničke vrijednosti, povećanje kvaliteta života i doprinos održivom razvoju.
„U toku izvođenja projekta obučava se akademski kadar koji će nakon završetka projekta preuzeti aktivnost za održivost projekta i koji će nove generacije uvesti u nauke kao što su arheologija, historija, baština, očuvanje, te studiji o muzejima. Osim obučenog kadra, u toku je obezbjeđivanje kvalitetne arheološke opreme, ažuriranje biblioteka, stvaranje mreža između univerzitetskih institucija u Bosni i Hercegovini te sa partnerskim institucijama u Evropskoj uniji. U okviru izvođenja projekta planirane su mobilnosti studenata unutar Bosne i Hercegovine, kao i izvan BiH u saradnji sa partnerskim univerzitetima”, navela je prof. dr. Aleksandra Nikolić te dodala da su u Bosni i Hercegovini do sada izvedene dvije ljetne arheološke škole i to: ljetna škola u Travniku (lokalitet Dželilovac) i ljetna škola u Prijedoru (lokalitet Zecovi).

Predstavivši osnovne informacije o Tempus projektu „Razvoj informacijske pismenosti za cjeloživotno učenje i ekonomiju znanja u zemljama Zapadnog Balkana“ (Developing information literacy for lifelong learning and knowledge economy in Western Balkan countries), prof. dr. Samim Konjicija je naveo da su osnovni ciljevi ovog projekta razvoj programa informacijske pismenosti za cjeloživotno učenje; razvoj inovativnih on-line modula za cjeloživotno učenje; harmonizacija trenutno postojećih programa informacijske pismenosti u zemljama Zapadnog Balkana; jačanje kapaciteta visokoškolskih institucija zemalja Zapadnog Balkana u pogledu strateškog planiranja i implementacije programa informacijske pismenosti; razvoj politike i preporuka u oblasti informacijske pismenosti i diseminacija pristupa razvoju informacijske pismenosti i osiguravanje održivosti programa informacijske pismenosti.

„Univerzitet u Sarajevu je u projektu participirao kroz boravke učesnika na institucijama partnera s ciljem pripreme i razvoja programa informacijske pismenosti, pripreme i izdavanja brošura za informacijsku pismenost – tri brošure i jedna knjiga, te organizacije dvodnevne radionice na Univerzitetu u Sarajevu“, naveo je neke od aktivnosti prof. dr. Samim Konjicija, te istakao da je u narednom periodu planirana implementacija kurseva informacijske pismenosti u okviru programa na Univerzitetu u Sarajevu.

 



 

 

EnglishBosanski
 
PROVJERA POŠTE
Korisničko ime:
Lozinka:
 
 

VODIČ ZA
BUDUĆE STUDENTE














Strategija ljudskih resursa za istraživače (HRS4R) sa Akcionim planom Univerziteta u Sarajevu






STATUT UNIVERZITETA U SARAJEVU


PRAVILNIK O AKREDITACIJI
VISOKOŠKOLSKIH USTANOVA
I STUDIJSKIH PROGRAMA








MEVLANA


RINGIDEA
ONLINE MODULI


 


 


---------------------------------------

 

 
Developed and powered by © 2009 Univerzitet u Sarajevu - UTIC