UNIVERZITET U SARAJEVU 


Početna
Aktuelno
O Univerzitetu
Fakulteti/Akademije
Propisi
Izvještaji
Nastava i studenti
Nauka i umjetnost
Upravljanje kvalitetom
Međunarodna saradnja
Izdavačka djelatnost
Upute o plagijarizmu
Kontakt
Pretraga
Linkovi
Priznavanje IVK
Javne nabavke
Konkursi / Obavještenja
UNSA Press
















Učenje slovenačkog jezika



















STUDENTSKI
INFORMACIONI
SISTEM

 


 




V Savjetovanje

 

 Image

V savjetovanje o reformi visokog obrazovanja na Univerzitetu u Sarajevu o temi „Daljnji trendovi reforme visokog obrazovanja po bolonjskim principima“


Dvodnevno V savjetovanje o reformi visokog obrazovanja na Univerzitetu u Sarajevu o temi „Daljnji trendovi reforme visokog obrazovanja po bolonjskim principima“ svečano je otvoreno u četvrtak 14. aprila u amfiteatru Mašinskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.

Cilj Savjetovanja je da se prezentiraju iskustva i dosadašnji rad na visokoškolskim ustanovama Univerziteta u Sarajevu u skladu sa bolonjskim principima, što podrazumijeva usaglašavanje nastavno-naučnih, umjetničkih i obrazovnih sadržaja na najširem evropskom prostoru.

Ovo savjetovanje treba ukazati na činjenicu da je za potpunu primjenu odredaba Bolonjske deklaracije neophodno uspostaviti sistem finansiranja visokog obrazovanja koji će omogućiti harmonizaciju bosanskohercegovačkog sistema visokog obrazovanja i integraciju u evropske naučno-obrazovne tokove.

Radnim predsjedništvom V savjetovanja predsjedavala je prof. dr. Slavenka Vobornik, prorektoresa za nastavu Univerziteta u Sarajevu, koja je, izrazivši želje za uspješan rad Savjetovanja, potvrdila i trajnu opredijeljenost Univerziteta u Sarajevu za reforme u oblasti visokog obrazovanja, te navela da je sigurna da će dvodnevno Savjetovanje pomoći da se sagledaju svi problemi u ovoj oblasti i odrede smjernice i prioriteti budućeg djelovanja.

Prisutne je pozdravio gospodin Fikret Musić, premijer Kantona Sarajevo, i u svom obraćanju istakao da je vidljivo da su mnoge obaveze, koje proizlaze iz obrazovne reforme, realizirane, ali da je potrebno raditi na integraciji Univerziteta u Sarajevu i donošenju zakonodavne regulative u oblasti finansiranja i kriterija za finansiranje visokoškolskih ustanova.
„Potrebno je posvetiti se i optimalnoj upisnoj politici naspram tržišta rada i osigurati uslove za realizaciju atraktivnih studijskih programa", naglasio je premijer Musić, te je kao osnovni problem u visokom obrazovanju naveo nepostojanje jedinstvene legislative u Bosni i Hercegovini, kao i sufinansiranja i harmoniziranja visokog obrazovanja u BiH.

Gospodin Emir Suljagić, ministar obrazovanja i nauke Kantona Sarajevo, prilikom obraćanja naglasio je da, kada govorimo o visokom obrazovanju u Kantonu Sarajevo, moramo biti svjesni činjenice da je to najozbiljniji resurs koji ovaj kanton ima i da je to najozbiljniji resurs koji ova zemlja ima, te je istakao tri veoma važna procesa koja je potrebno završiti.
„Prvi je neophodna izmjena zakonodavnog okvira i izmjena zakona, vjerovatno čak i pisanje potpuno novog zakona o visokom obrazovanju, zatim, proces integracije Univerziteta u Sarajevu i proces akreditacije koji će omogućiti bh. studentima da budu konkurentni i na tržištu izvan granica BiH", pojasnio je ministar Suljagić.

Prema programu prvog dana Savjetovanja, prezentirani su sljedeći plenarni referati:
• Finansiranje visokog obrazovanja u kontekstu unapređenja sistema upravljanja kvalitetom i integracije Univerziteta – prof. dr. Faruk Čaklovica, rektor Univerziteta u Sarajevu;
• Doktorski studij i evropski istraživački prostor – iskustva Sveučilišta u Zagrebu – prof. dr. Neven Budak, Sveučilište u Zagrebu;
• Unapređenje kvaliteta procesa učenja i podučavanja kroz definiranje i primjenu ishoda učenja – prof. dr. J. Cynthia McDermott, Antioch University, Los Angeles;
• Etički integritet i dignitet akademske zajednice u svjetlu reformskih procesa i širih društvenih kretanja – prof. dr. Samir Arnautović, prorektor Univerziteta u Sarajevu;
• Osiguranje kvaliteta u procesu univerzitetske kontinuirane edukacije – prof. dr. Bakir Mehić, dekan Medicinskog fakulteta;
• Uloga studenata u Bolonjskom procesu na Univerzitetu u Sarajevu – Adnan Bajrić, predsjednik Studentskog parlamenta.

Rektor Univerziteta u Sarajevu prof. dr. Faruk Čaklovica je u svom plenarnom izlaganju govorio o finansiranju visokog obrazovanja ukazujući na činjenicu da je visoko obrazovanje asimetrično i decentralizirano po entitetima i kantonima u Federaciji BiH, zbog čega je potrebno finansiranje univerziteta uskladiti.
„Finansiranju univerziteta odnosno visokog obrazovanja treba posvetiti značajnu pažnja, pa čak i u uslovima nedostatka političke volje, isključivo iz razloga što visoko obrazovanje u Bosni i Hercegovini u procesu bolonjske reforme zahtijeva pojačano transparentno finansiranje koje je jedan od ključnih indikatora kvaliteta studija. Sa aktuelnim budžetskim i vlastitim prihodima treba shvatiti da to nije dovoljna finansijska podrška za nastavno-naučni proces na Univerzitetu u Sarajevu. Bolonjski kriterij i standardi su konkretni a ne apstraktni, a neophodna finansijska sredstva za podršku ovoj reformi moraju također biti stabilna,“ istakao je rektor Čaklovica.

Govor - Prof. dr. Faruk Čaklovica

Drugog dana Savjetovanja, u petak 15. aprila, rad će biti organizovan po grupacijama na sljedećim fakultetima:

1. Grupacija medicinskih nauka – Farmaceutski fakultet;
2. Grupacija tehničkih nauka – zajednički amfiteatar Arhitektonskog i Građevinskog fakulteta;
3. Grupacija društvenih nauka – Fakultet za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije;
4. Grupacija humanističkih nauka – Fakultet sporta i tjelesnog odgoja;
5. Grupacija prirodno-matematičkih i biotehničkih nauka – Šumarski fakultet;
6. Grupacija umjetnosti – Svečana sala Rektorata.

 

Knjiga sažetaka



 

EnglishBosanski
 
PROVJERA POŠTE
Korisničko ime:
Lozinka:
 
 

VODIČ ZA
BUDUĆE STUDENTE














Strategija ljudskih resursa za istraživače (HRS4R) sa Akcionim planom Univerziteta u Sarajevu






STATUT UNIVERZITETA U SARAJEVU


PRAVILNIK O AKREDITACIJI
VISOKOŠKOLSKIH USTANOVA
I STUDIJSKIH PROGRAMA








MEVLANA


RINGIDEA
ONLINE MODULI


 


 


---------------------------------------

 

 
Developed and powered by © 2009 Univerzitet u Sarajevu - UTIC